۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

اهمیت خط مو

0 دیدگاه

اهمیت خط مو

از نظر زیبایی چهره، خط موی پیشانی Frontal hairline در کل سر بیشترین اهمیت را دارد. وقتی در آینه نگاه می‌کنیم و یا با کسی چشم در چشم می‌شویم اولین جای چهره که به آن دقت می‌شود خط موست. خط مو بیانگر سن، سلامت، جذابیت و شور و حال افراد است.( کاشت مو کرج )
اهمیت خط مو در چیست؟ خط مو چهارچوب صورت را کامل می‌کند. این جمله ساده اهمیت زیبایی شناختی موهای جلوی سر را بیان می‌کند. یک تابلوی بدون قاب را در نظر بگیرید گرچه زیباست ولی ناقص است. اگر آن را در یک قاب زیبا قرار دهید جلوه کامل و متناسبی پیدا خواهد کرد. ریزش موهای جلوی سر نیز چهارچوب چهره افراد را از بین می‌برد و بازسازی مجدد آن جوانی، قدرت و شادابی را به صورت باز می‌گرداند.

طراحی خط مو
غالبا پیش از کاشت مو، متخصص پوست و مو در خصوص محل مناسب خط مو و شکل و طرح آن مفصل به بیمار صحبت می‌کند و در باره آن به توافق می‌رسند. منظور این نیست که بیماران صلاحیت ندارند مشخصات خط موی خود را تعیین کنند، بلکه معمولا افراد تمایل دارند که خط موی بالاتر یا پایین‌تر از حد عادی داشته باشند. مثلا خط موی گرد و پایین‌تر از حد عادی برای چهره یک مرد ۴۰ ساله مناسب نیست و به صورت او نمای انسان‌های اولیه می‌دهد و یا خط موی نوجوانی بعد از ۲۰ سالگی مناسب نیست و این موضوع باید مکرر به بیماران گوشزد شود. جوانان هنوز تصویر ذهنی خط موی پایین خود در ۱۶ سالگی را فراموش نکرده‌اند و اغلب به حدی از ریزش مو ناراحت و آشفته هستند که نمی‌توانند چهره خود در سنین ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی را مجسم کنند. به همین علت است که جراح کاشت مو باید به اندازه کافی با بیمارن مشاوره کند و تسلیم درخواست‌های غیرمنطقی آن‌ها نشود.
همیشه هدف اصلی متخصص پوست در اولین جلسه کاشت مو بازسازی خط موی سر و برقراری مجدد چهارچوب چهره است. اصلاح چهارچوب چهره با کاشت مو بیشترین تاثیر را در زیبایی افراد دارد.
وضعیت ایده‌آل آن است که در اولین جلسه کاشت مو، خط مو در مناسب ترین محل ممکن بازسازی شود. در برخی موارد می‌توان در جلسه اول خط مو را مختصری بالاتر از حد عادی تعیین کرد و در جلسه دوم با کاشت هنرمندانه واحدهای فولیکولی بیشتر در جلوی خط قبلی آن‌را مختصری پایین‌تر آورد.

اصلاح خط موی نامناسب
اصلاح خط مویی که قبلا بطور نامناسب طراحی شده باشد بسیار مشکل است و یکی از جالب‌ترین جنبه‌های هنری جراحی کاشت مو محسوب می‌شود. ممکن است خط مو به علت نظم زیاد موها و یا بی‌نظمی و پراکندگی بیش از حد موها غیرطبیعی و مصنوعی به نظر برسد. ممکن است موها نمای سر عروسکی داشته باشند. گاهی اوقات خط مو خیلی پایین‌تر یا بالاتر از حد عادی طراحی شده است. بعضا خط مو در عرض پیشانی بسیار گرد کاشته شده است.
خط موی نامناسب را می‌توان تا حدودی اصلاح کرد. مشکل‌ترین حالت اصلاح خط موی پایین‌تر از حد طبیعی است. در این حالت می‌توان گرافت‌های بزرگ و نامناسب را از پوست سر خارج و مجددا خرد کرد و به شکل واحدهای فولیکولی در مناطق دیگر کاشت. ممکن است در محل گرافت‌های خارج شده جوشگاه تشکیل شود که با سایش مکانیکی و لیزر تا حدودی قابل درمان است. البته فقط با شانه کردن موها از عقب به جلوی سر می‌توان جوشگاه‌ها را بطور کامل پنهان کرد.
برای اصلاح خط مویی که به طور غیرطبیعی صاف و منظم است می‌توان واحدهای فولیکولی را با دقت در جلو و بین گرافت‌های موجود در نواحی مناسب کاشت. همچنین گرافت‌های بزرگ را از پوست خارج کرد و در صورت نیاز مجددا کاشت. تنظیم خط مو با کاشت نامنظم ولی منطقی واحدهای فولیکولی حاوی یک تار مو انجام پذیر است. این کار مشکل‌تر از آن است که تصور می‌شود و نیاز به مهارت و تلاش زیاد دارد.
اصلاح خط موی گرد روش‌های مختلفی دارد. می‌توان با کاشت واحدهای فولیکولی زوایای پیشانی-گیجگاهی را در دو طرف سر پر کرده و انحنای زیباتری ایجاد کرد. راه حل دیگر آن است که با کاشت یک ناحیه در میانه خط مو گردی آن را برطرف کرد.
در مواردی که پسروی خط مو در ناحیه گیجگاهی به شکل غیرطبیعی زیاد باشد می‌توان با کاشت واحدهای فولیکولی تقعر آن‌را اصلاح کرد.
در نهایت بعد از یک جلسه کاشت مو اگر بانک موی پشت سر کافی باشد می‌توان در جلسات تکمیلی برای افزایش تراکم‌ موهای خط مو اقدام کرد. از این روش برای پرکردن فضای اطراف مینی گرافت‌هایی که نمای دسته دسته دارند نیز استفاده می‌شود.